Płaskostopie poprzeczne – metody leczenia operacyjnego.

Schorzenie dotyczy spłaszczenia łuku poprzecznego stopy. U wielu Pacjentów nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych i jest traktowane jako typ budowy stopy. Jednak u niektórych, ta deformacja związana jest z bolesnością o charakterze przeciążeniowym w obrębie podeszwowej strony przodostopia (pod głowami kości śródstopia). Mówi się wówczas o metatarsalgii.

plaskostopie leczenie w warszawiePłaskostopie poprzeczne – metody nieoperacyjne:

  • wkładki do butów

indywidualnie dopasowane wkładki do butów mają za zadanie wspierać pracę aparatu więzadłowego oraz mięśni, których zadanie polega na podpieraniu łuku stopy i korygowaniu ustawienia pięty.

  • ćwiczenia

Są to różnego rodzaju ćwiczenia, które zaleca się wykonywać w ramach profilaktyki przeciwko płaskostopiu pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Sprawdzą się też przede wszystkim u osób, które mają łagodnie wyrażone zmiany. Wśród zalecanych ćwiczeń można wyróżnić: chodzenie na palcach i na zewnętrznej krawędzi stóp, rolowanie drobnych przedmiotów i przenoszenie np. woreczka z grochem z miejsca na miejsce.

Płaskostopie poprzeczne – leczenie operacyjne:

Operacja zalecana jest zazwyczaj wtedy, gdy sklepienie podłużne nie jest widoczne podczas obciążania stopy oraz gdy pięta jest ustawiona koślawo. Dlatego drugi i trzeci stopień płaskostopia wymagają zazwyczaj leczenia operacyjnego.

Bezwzględnym wskazaniem do leczenia chirurgicznego są dolegliwości bólowe związane z postępującym płaskostopiem. Ból i dyskomfort pojawiają się zazwyczaj po jakimś czasie, od momentu wystąpienia pierwszych objawów.

Płaskostopie poprzeczne – metody leczenia operacyjnego:

Specjalista dobiera najlepszą metodę leczenia na podstawie stopnia i rodzaju deformacji, wieku i stopnia aktywności Pacjenta oraz Państwa indywidualnych preferencji. Podczas operacji korygowane są wszystkie zmiany w obrębie stopy, w tym np. paluch koślawy.

  • metody klasyczne

Operacja polega na przecięciu kości śródstopia i jej rekonstrukcji. Popularne są między innymi osteotomie Weil. Technikę operacji specjalista dobiera indywidualnie.

  • metody małoinwazyjne

U niektórych Pacjentów możliwe jest przeprowadzenie operacji za pomocą mikronarzędzi chirurgicznych. Wówczas nacięcia skóry mają średnicę 0,5-1 cm. Popularne są między innymi osteotomie DMMO.